Ukrainan kaasuvarannot ovat historiallisen alhaalla. Nyt mennään käytännössä viimeisillä nuuhkaisuilla. Jäljellä on vain teollista kaasua, eli maakaasua ei enää ole varastoissa. Loput 4,6 miljardia kuutiota tarvitaan puskuriksi, tai muuten putket tyhjenevät.
Ukraina ei ole pumpannut kaasua Venäjältä enää vuoden vaihteen jälkeen. Sudzhan kautta tuleva putki ei ole enää käytössä. Venäläinen maakaasu kulkee Eurooppaan joko Mustan meren halki tai sitten Turkin kautta, eli myydään kolmansien maiden kautta.
Jotta Ukraina saisi ensi talveksi vaadittavan minimimäärän, 6 miljardia kuutiota kaasua varastoihinsa ennen seuraavaa lämmityskauden alkua, pitäisi kaasua ryhtyä pumppaamaan Euroopasta jo nyt yötä päivää, sillä tuontikapasiteetti lännestä itään on 50 miljoonaa kuutiota vuorokaudessa. Se tarkoittaa, että kaasua pitäisi viedä nyt Ukrainaan katkeamattomasti seuraavien neljän kuukauden ajan.
Kun Ukrainan kaasuvarastot olivat täynnä, toimivat ne varavarastoina myös EU-maille. Euroopan ongelmahan ei ole kaasun saatavuus, vaan varastointikapasiteetin puute. Kaasulaivat joutuvat seisomaan merellä ja odottelemaan tyhjentämistä. Tämä nostaa huomattavasti kaasun hintaa.
Euroopan kaasusta jo puolet tulee Norjasta ja USA:sta. Vain 11% käytetystä kaasusta on enää venäläistä putkikaasua. Viime ja toissavuonna EU-maat kerkesivät täyttämään varastonsa hyvissä ajoin ennen talvea. Nyt tilanne on toinen.
Nyt ollaan sotaa edeltäneellä tasolla. EU-maiden kaasuvarastot ovat noin 40% täynnä. Niitä pitäisi alkaa täyttää täyttä häkää tämän kuun lopusta aina syyskuun loppuun asti. Iso osa kaasusta on tullut venäläisiä putkia pitkin.
Ei enää, eikä myöskään Ukrainan kautta. Nyt kaasua pitääkin viedä Ukrainaan, eikä toiste päin. On todennäköistä, että meidän älypäät ovat kehottaneet Ukrainaa katkaisemaan venäläisen kaasun tulon ja irrottautumaan sopimuksesta, hinnasta viis.
Käytännössä Ukrainaan pumpataan nyt sitten norjalaista tai ns. azebaidzhanilaista kaasua yötä päivää. Jutun juoni vain on, että varastoja ei kyetä enää täyttämään kuin minimimäärän verran ja Ukraina tarvitsee sen kaiken kaasun itse. Ukrainaan ei ehditä varastoida varakaasua Eurooppaa varten.
Jos Ukrainalla oli varastoissaan vuoden 2021 huhtikuussa 16 miljardia kuutiota kaasua, niin tämän vuoden syyskuussa sillä tulee olemaan siellä 10 miljardia kuutiota. Määrä on kaikkien aikojen alhaisin.
Jos sota jatkuu vielä ensi talvenkin yli, niin kaasusta tulee pula niin Ukrainassa kuin Euroopassakin ja hinta todennäköisesti pomppaa. Kuka hyötyy? Etupäässä USA ja Norja.
Kuka maksaa? Tietysti sinä, nyt myös ukrainalaistenkin kaasun. EU-liberaalien ratkaisu kaikkeen. Otetaan yhteisvelkaa ja leikataan kansalaisilta. Mitäpä emme tekisi ukrainalaisraukkojen hyväksi… Tietysti me maksetaan myös lämmityskin… Tai ainahan ne voi tulla meille lämmittelemään, jos kaasu loppuu…

<img class="x16dsc37" role="presentation" src="data:;base64, ” width=”18″ height=”18″ />
<img class="x16dsc37" role="presentation" src="data:;base64, ” width=”18″ height=”18″ />
<img class="x16dsc37" role="presentation" src="data:;base64, ” width=”18″ height=”18″ />
Kaikki reaktiot:
Sinä, Vesa Pietilä, Pirkko Kujamäki-Ezewuzie ja 102 muuta