Jos nyt F/A -18 ei enää ilmataistelussa pärjää kehittyneimmille hävittäjille, ovat ne vielä päteviä iskemään maassa oleviin kohteisiin. Kunhan vain niiden ilmasta maahan-aseistus päivitettäisiin uusilla hankinnoilla.
No, toisaalta mikä minä nyt asiantuntija olisin, kun olen vain IT-tykistön reservin korpraali, mutta olen kyllä lukenut tietoa monista lähteistä.
Kun niiden elinkaari menee loppuun ne voi olla vain kuluerä, mistä näille keksitään ykskaks pilotit kun ne tarvitaan F-35 puikkoihin sekä huoltaminen alkaa mennä tyyriiksi, puhumattakaan ettei kentillä ole tilaa näiden säilytykseen asiallisesti.
Loppuun asti ne nyt lennellään.
Tämä neropattihan keksi pilkata sotaveteraaniakin eli John MC Cainia siitä että tämä oli jäänyt sotavangiksi, muistaakseni kun hänen koneensa ammuttiin alas. Trump itse piileskeli kansalliskaartissa jonne isi hänet järjesti ettei tarvitse mennä sotaan. Omasta mielestään Trump on tietenkin ainakin Rambon veroinen taistelija. Ei ihme että tulee niin hyvin toimeen Kim Jong Unin ja Putinin kanssa jotka myös ovat ”ihmemiehiä”.
En tiedä mitään sotatekniikasta, mutta heitän ajatuksen, saa haukkua. Kun Viro itsenäistyi, heille lahjoitettiin paljon tekniikkaa, joka oli meidän mukaan vanhentunutta – he kuitenkin saivat siitä irti paljon.
Vastaavaa näkee maailmalla paljon, ja myös Ukraina on osoittanut äärimmäisen kovaa osaamista. Olisikohan se niin, että se mikä on Suomen standardeilla mennyt vanhaksi, voisi olla toisilla standardeilla käyttökelpoista?
Onhan Ukraina myös yksi maailman kehittyneimmistä lentokonetekniikan osaajista. Siellä jos missä ymmärretään pintaa syvemmältä millä lentävät.